Zkontrolovat stav registrace ESTA
Novinky, informace a pomoc ESTA.

Co je TSA pre?

Upraveno: bře 13, 2023  | Tagy: Letištní ochranka, Zpracování ESTA

Pandemie koronaviru zastavila veškeré cestování kromě nezbytně nutného, ale po návratu k normálnímu provozu je na letištích rušněji než kdy jindy. I když je vzrušující opět plánovat cesty, je tu jeden aspekt, který může být nepříjemný – bezpečnostní kontroly. Odstraňování pásku, bundy a bot, navíc při vybalování příručních zavazadel, je to poslední, s čím byste si chtěli dělat starosti před nástupem do letadla.

Naštěstí nyní existuje řešení: TSA PreCheck®. Vyplatí se však TSA PreCheck®? Ať už se chystáte na další služební cestu nebo na dovolenou, přečtěte si další informace.

Co je TSA PreCheck®?

TSA PreCheck® je program vyvinutý americkým ministerstvem vnitřní bezpečnosti, jehož cílem je zefektivnit a zjednodušit proces bezpečnostní kontroly cestujících v letecké dopravě. Jak již pravděpodobně víte, bezpečnostní fronty představují úzké hrdlo, protože všechny kontroly, které se provádějí předtím, než se dostanete ke svému letu.

Vláda USA zřídila službu TSA PreCheck®, aby umožnila určitým cestujícím, kteří prošli přísnou kontrolou Úřadu pro bezpečnost dopravy, přístup do zrychlených bezpečnostních kontrolních linek namísto obvyklých bezpečnostních kontrol. Díky tomu jsou kontroly TSA PreCheck® mnohem rychlejší – cestujícím zapsaným do programu TSA PreCheck® obvykle trvá průchod bezpečnostní kontrolou méně než pět minut.

Jak funguje služba TSA PreCheck®?

Služba TSA PreCheck® je k dispozici pouze na amerických letištích pro vnitrostátní odlety a pro cestující, kteří se vracejí do USA ze zahraničí a potřebují přestoupit na vnitrostátní let. Podobný program byl zaveden i pro cestující v zahraničí, Global Entry. TSA PreCheck® zatím není k dispozici na všech letištích, ale situace se rychle mění. Podle posledního sčítání má body TSA PreCheck® více než 80 leteckých společností a 200 letišť.

Mohu požádat o TSA PreCheck®?

Aplikace TSA PreCheck® je určena pouze občanům Spojených států, státním příslušníkům Spojených států a držitelům zelených karet (osobám s legálním trvalým pobytem). Pětileté členství stojí 85 USD. Ne každý má nárok: mezi důvody odmítnutí patří poskytnutí neúplných nebo nepravdivých informací, porušení bezpečnostních předpisů, trestné činy a další faktory.

Po schválení vaší žádosti budete moci využívat vyhrazené kratší fronty na letištních bezpečnostních kontrolách. Nebudete si muset sundávat bundu, boty ani opasek a v příručním zavazadle budete moci nechat notebook a tekutiny. Je zřejmé, že využitím služby TSA PreCheck® můžete ušetřit čas a vyhnout se stresu.

Potřebuji k cestování s TSA PreCheck® ještě pas a povolení ESTA?

Cestující z členských zemí programu bezvízového styku, kteří jsou členy systému Global Entry, budou i nadále potřebovat platný cestovní pas a elektronický systém ESTA (Electronic System for Travel Authorization) nebo vízum.

Programy Global Entry, SENTRI a NEXUS umožňují některým občanům cizích zemí podat žádost. Více informací o všech programech najdete zde. Kromě toho mohou o program Global Entry požádat občané následujících zemí. Mohou mít také nárok na výhody programu TSA PreCheck®, ačkoli o tento program nemohou žádat přímo.

 • Argentina
 • Kolumbie
 • Německo
 • Indie
 • Panama
 • Singapur
 • Jižní Korea
 • Švýcarsko
 • Tchaj-wan
 • Spojené království

Kromě toho mají obyvatelé a občané Mexika a Kanady nárok na výhody Global Entry, pokud se přihlásí do programu NEXUS. Na CLEAR však mají nárok pouze občané Spojených států a držitelé zelených karet.

Některé osoby mohou být z různých programů Trusted Traveler automaticky vyloučeny. Budete vyloučeni, pokud:

 • celní a pohraniční správě se nepovede prokázat status nízkého rizika,
 • při podávání žádosti uvedete neúplné nebo nepravdivé údaje,
 • jste byli odsouzeni za trestný čin nebo na vás byl vydán zatykač či jste obviněni z trestného činu (včetně řízení pod vlivem alkoholu),
 • jste porušili imigrační, celní nebo zemědělské předpisy,
 • jste předmětem jakéhokoli probíhajícího vyšetřování ze strany místních, státních nebo federálních orgánů činných v trestním řízení,
 • nejste podle imigračních zákonů přípustní pro vstup do Spojených států.

Jak se zaregistrujete do programu TSA PreCheck®, Global Entry, CLEAR nebo NEXUS?

Žádosti o TSA PreCheck®, Global Entry nebo NEXUS se podávají online na portálu Trusted Traveler. Proces podání žádosti zahrnuje poskytnutí osobních údajů, které Ministerstvu vnitřní bezpečnosti USA umožní provést vaši prověrku. Pokud žádáte o NEXUS, provede navíc podobnou bezpečnostní prověrku i Kanadská agentura pro pohraniční služby.

Poté, co ministerstvo vnitřní bezpečnosti úspěšně provede prověrku, musíte se objednat na osobní pohovor. Registrační centra pro TSA PreCheck® se nacházejí na mnoha letištích a místech po celých Spojených státech. Naproti tomu registrační centra Global Entry se obvykle nacházejí na pozemních hraničních přechodech a mezinárodních letištích. Z tohoto důvodu většina žadatelů považuje absolvování pohovoru pro program TSA PreCheck® za dostupnější než program Global entry.

Vzhledem k tomu, že je k dispozici méně míst pro pohovory k žádosti o Global Entry, někteří lidé se rozhodnou požádat o TSA PreCheck®. Při pohovoru, Během pohovorů pro PreCheck® i Global Entry zkontroluje úředník DHS, zda jsou vaše údaje správné, a pořídí vaši fotografii. Zpracuje také vaše otisky prstů, které se používají k ověření vaší totožnosti u kiosků Global Entry při příjezdu ze zahraničí.

Global Entry nabízí další možnost známou jako "registrace po příletu". V rámci této možnosti mohou cestující, kterým byl udělen podmíněný souhlas, absolvovat pohovor po příjezdu do Spojených států. Tuto možnost nabízí více než 60 letišť, včetně 15 mezinárodních letišť.

Jak požádat o TSA PreCheck®

Pro přístup k rychlejším bezpečnostním kontrolám musí každý, kdo je starší 12 let, požádat o TSA PreCheck®. Děti mladší 12 let mají přístup k PreChecku®, pokud cestují s rodičem, který splňuje podmínky. Žádost je třeba podat online; vyplnění první žádosti trvá přibližně pět minut a za podání žádosti se platí nevratný poplatek 85 USD.

 • Naplánujte si schůzku – Druhá fáze přihlašování probíhá osobně a na výběr je více než 380 dostupných registračních center.
 • Zkontrolujte, co si musíte vzít s sebou na pohovor – Jak bylo uvedeno výše, TSA ověří vaši totožnost pomocí otisků prstů. Budete muset mít s sebou průkaz totožnosti s fotografií vydaný vládou; v některých případech může být požadováno předložení dokladu o občanství, například cestovního pasu. Online nástroj na stránce Požadované doklady na webových stránkách Universal Enroll vám vysvětlí, jaké doklady je třeba mít s sebou.
 • Počkejte na schválení žádosti – Většina žadatelů obdrží své číslo známého cestujícího tři až pět dní po schůzce. Po schválení vám bude přiděleno KTN. Toto číslo si uschovejte, protože ho budete potřebovat při rezervaci letů. Pokud byste však číslo ztratili nebo ztratili, můžete si ho snadno vyhledat a získat online.
 • Zkontrolujte si palubní vstupenku – Při odbavení na letišti nebo při tisku palubní vstupenky byste měli vidět indikátor TSA PreCheck®. Nyní se můžete vyhnout dlouhým frontám a jít přímo k místům TSA PreCheck®.

Vyplatí se TSA PreCheck®?

Pro každého, kdo létá pravidelně, se poplatek 85 dolarů vyplatí, protože vás ušetří pětiletého čekání na bezpečnostních kontrolách a nepříjemného zouvání bot a oblečení. Cestující rodiny, zejména ty s malými dětmi, budou mít z TSA PreCheck® značný prospěch. Některé kreditní karty s odměnami za cestování vám navíc poskytnou kredit na úhradu poplatku za žádost o TSA PreCheck®. Mezi nejoblíbenější karty zapojené do tohoto systému patří American Express Platinum Card a Capital One Venture Rewards Card. Existuje mnoho dalších, proto se informujte ve své bance.