Zkontrolovat stav registrace ESTA
Novinky, informace a pomoc ESTA.

Co je program Nexus?

Upraveno: čen 15, 2023  | Tagy: NEXUS, Zkušenosti ESTA

Tento článek poskytuje čtenářům informace o tom, co je program NEXUS, jaké jsou jeho výhody a jak o něj požádat. Program NEXUS mohou využít návštěvníci, kteří do Spojených států přijíždějí v rámci bezvízového programu. Žádost o ESTA nebo americké vízum lze podat před nebo po podání žádosti o NEXUS, protože tyto procesy jsou na sobě nezávislé. Použití programu NEXUS spolu se schváleným povolením ESTA může cestujícím urychlit jejich cestu.

Co je NEXUS a jak funguje?

Průkaz NEXUS je průkaz pro překračování hranic, jehož cílem je urychlit proces překračování hranic mezi Spojenými státy a Kanadou. Některým předem určeným občanům USA a Kanady s nízkým rizikem slibuje zrychlené cestování přes tyto hraniční přechody. Členové mohou průkaz NEXUS používat jako leteckou kartu při letech z Kanady do Spojených států a naopak.

Karta NEXUS byla speciálně vyvinuta s cílem urychlit proces překračování hranic mezi Spojenými státy a Kanadou pro předem schválené cestující s nízkým rizikem. Členové programu NEXUS mohou obejít běžné fronty cestujících a nastoupit do zvláštní celní/bezpečnostní fronty, když chtějí vstoupit do kterékoli země. Tyto fronty jsou obvykle mnohem kratší a proces probíhá mnohem rychleji.

Členové programu NEXUS mají totiž při překračování hranic na určených hraničních přechodech mezi oběma zeměmi výhodu vyhrazených odbavovacích pruhů. Když například vstupují do Kanady letecky, mohou využít zvláštní kiosky NEXUS, a když vstupují do USA z Kanady přes schválené letiště s předběžným odbavením, jsou zde speciální kiosky Global Entry. Členové programu NEXUS mohou také využívat rychlejšího odbavení na námořních hraničních přechodech.

Jaké jsou výhody programu NEXUS?

Osobám, kterým byl schválen vstup do programu NEXUS, je vydána radiofrekvenční identifikační karta. Ty pak mohou používat při překračování hranic mezi Kanadou a Spojenými státy, pokud tak učiní v určeném vstupním přístavu NEXUS. Seznam schválených vstupních přístavů zahrnuje různé pozemní, letecké a námořní hraniční přechody.

Členství v programu NEXUS umožňuje výrazně zkrátit čekací dobu v některém z určených vstupních přístavů, a to z následujících důvodů:

 • Mohou využít vyhrazený odbavovací pruh na kterémkoli z těchto hraničních přechodů.
 • Při vstupu do Kanady z USA mohou využít speciální kiosky NEXUS.
 • Při vstupu do USA z Kanady mohou používat speciální kiosky Global Entry.
 • Pokud chtějí vstoupit do země na námořním hraničním přechodu, mohou zavolat do námořního telefonního ohlašovacího centra a nahlásit svůj příjezd do Kanady nebo Spojených států.

Kromě toho mohou členové programu NEXUS používat svou členskou kartu místo cestovního pasu při cestách z Kanady do USA a zpět. Vezměte však na vědomí, že při vstupu do Spojených států letecky z Kanady můžete kartu NEXUS použít pouze na kanadských letištích, kde je zóna předběžného odbavení v USA. Pokud taková zóna na letišti není, budete stále potřebovat svůj cestovní pas, pokud se chcete připojit k odbavovacímu pruhu NEXUS.

Pro koho je karta NEXUS výhodná?

Přestože má mnoho společných funkcí s kartou Global ENTRY, karta NEXUS by mohla být lepší volbou pro ty, kteří:

 • Cestuje s jedním nebo více dětmi. Nezletilí do 18 let totiž mohou získat kartu NEXUS zdarma, zatímco Global Entry stojí stejně pro všechny bez ohledu na věk.
 • Pravidelně cestuje mezi Spojenými státy a Kanadou po zemi, letecky nebo po moři.
 • nevlastní kreditní kartu s odměnami za cestování, která by mu vrátila členský poplatek Global Entry. NEXUS je přibližně o 50 % levnější než Global Entry, takže pokud si náklady musíte hradit sami, NEXUS bude s největší pravděpodobností levnější variantou.

Kdo se může zapojit do programu NEXUS?

Do programu NEXUS se mohou zapojit občané Spojených států i Kanady. Na seznamu jsou uvedeni občané obou zemí, kteří zde mají legální trvalý pobyt, a také občané Mexika, kteří jsou zapojeni do programu Viajero Confiable, což je program důvěryhodných cestujících této země. Osoby mladší 18 let potřebují k zapojení do programu NEXUS souhlas rodičů nebo opatrovníků.

Z účasti v programu NEXUS vás mohou vyřadit následující důvody:

 • Ve formuláři žádosti NEXUS jste uvedli neúplné nebo nepravdivé údaje.
 • byli shledáni vinnými z porušení jakýchkoli imigračních, celních nebo zemědělských zákonů a/nebo předpisů v jakékoli zemi.
 • jste byli shledáni vinnými z jakéhokoli trestného činu nebo je proti vám vedeno trestní řízení.
 • Je na vás vydán zatykač, včetně zatykače za řízení vozidla pod vlivem alkoholu.
 • V kterékoli zemi jste byli omilostněni za trestný čin.
 • V současné době jste předmětem aktivního vyšetřování ze strany místních, státních nebo federálních orgánů činných v trestním řízení.
 • Pokusili jste se koupit střelnou zbraň a bylo vám odepřeno povolení.
 • Podle imigračních předpisů dané země nemáte povolen vstup do Spojených států. To se týká i žadatelů s doklady o podmínečném propuštění nebo se schváleným zproštěním nepřípustnosti.
 • Nejste schopni přesvědčit pracovníky CBSA nebo CBP, že jste nízkorizikový případ.

Vezměte prosím na vědomí také následující informace: Vaši žádost NEXUS musí schválit Kanada i Spojené státy. Pokud některá z těchto zemí žádost zamítne, nebudete se moci programu NEXUS zúčastnit.

Jak požádat o členství NEXUS?

Jak jsme již vysvětlili výše, systém NEXUS byl vytvořen speciálně pro urychlení procesu překračování hranic mezi Kanadou a Spojenými státy pro předem schválené cestující s nízkým rizikem. Zaplacením jediného paušálního poplatku získávají členové programu NEXUS zvláštní výhody při překračování hranic v pozemních, vzdušných a námořních vstupních přístavech, které jsou do programu zapojeny.

V rámci programu NEXUS spojily své síly kanadská agentura CBSA (Canada Border Services Agency) a americká agentura CBP (U.S. Customs and Border Protection), aby zjednodušily překračování hranic pro své členy a zároveň zvýšily jejich bezpečnost.

Pro ty, kteří chtějí požádat o členství v programu NEXUS, je postup poměrně jednoduchý:

 1. Začněte návštěvou webových stránek TTP (Trusted Travelers Programs).
 2. Ujistěte se, že splňujete kritéria způsobilosti.
 3. Ujistěte se, že jste přípustní ve Spojených státech i v Kanadě.
 4. Odeslat žádost a projít registračním procesem.
 5. projít příslušným hodnocením rizik ve Spojených státech i v Kanadě.
 6. Za zpracování žádosti se platí nevratný poplatek 50 USD nebo 50 CAD za dospělou osobu. Platba musí být provedena při podání žádosti. Žadatelům se v současné době doporučuje, aby podávali žádosti raději online, protože papírové žádosti již brzy nemusí být k dispozici.
 7. Žádost musí podat i děti, kterým ještě nebylo 18 let. Pokud splní podmínky, stanou se členy NEXUS-u zdarma.
 8. Pokud bude vaše žádost NEXUS schválena, bude vám vydán průkaz s fotografií. To vám umožní používat vyhrazené pruhy na hraničních přechodech, aniž byste byli podrobeni běžným imigračním a celním dotazům.
 9. Po schválení členství zůstává v platnosti po dobu 5 let.

Více informací najdete na stránce programu NEXUS.

Co se stane po podání žádosti o NEXUS?

Jakmile Spojené státy a Kanada dokončí hodnocení rizik, bude vám zasláno e-mailové oznámení, které si můžete prohlédnout na ovládacím panelu svého účtu TTP. Když toto oznámení obdržíte, znamená to, že jste byli "podmíněně schváleni". Poté si musíte domluvit pohovor v jednom z registračních center NEXUS, abyste dokončili proces podání žádosti.

Pokud tento pohovor proběhne úspěšně a členství v programu NEXUS vám bude schváleno, dalším krokem bude sejmutí oční duhovky, abyste mohli použít kiosek NEXUS, pokud budete chtít vstoupit do Kanady. V této fázi si můžete nechat snímat duhovku pouze na určitých letištích. Seznam v současné době zahrnuje Toronto, Vancouver, Ottawu, Montreal, Edmonton, Calgary, Halifax a Winnipeg.

Alternativou je navštívit jedno ze specializovaných center pro zápis do země, která se nacházejí po celých Spojených státech.