Zkontrolovat stav registrace ESTA
Novinky, informace a pomoc ESTA.

Jaká je zkušenost s cestováním na ESTA?

Upraveno: Nov 01, 2022  | Tagy: ESTA aplikace, ESTA zkušenosti

Úvod

Elektronický systém pro cestovní povolení (ESTA) poskytuje cestujícím možnost cestovat bez víz do Spojených států pomocí zjednodušeného a automatizovaného procesu. ESTA mohou využít cestovatelé cestující do Ameriky letecky nebo po moři. Umožňuje pobyty až 90 dnů a je vydáváno na dobu dvou let nebo do data vypršení platnosti cestovního pasu. Alternativní formou cestovního povolení je americké vízum, které má vyšší poplatky za podání žádosti a delší lhůty na zpracování. Vyplnění žádosti ESTA trvá 15 minut a představuje zlomek ceny amerického víza. ESTA umožňuje cestujícím navštívit USA za účelem turistiky, podnikání nebo tranzitu. V tomto článku je vysvětlen přehled zkušeností se žádostí a cestováním s ESTA.

Žádost o ESTA před odjezdem

Aby mohl žadatel požádat o ESTA, potřebuje k vyplnění formuláře platný cestovní pas a prohlížecí zařízení připojené k internetu a přibližně 15 minut času. Pokud má žadatel v úmyslu zůstat ve Spojených státech, bude muset poskytnout kontaktní informace pro své kontaktní místo v USA, jakož i adresu, kde se bude zdržovat v USA. Tyto informace nejsou u předkládání formuláře povinné a žadatelé mohou zadat „NENÍ ZNÁMO“ pro pole, kde dosud nejsou k dispozici informace o ubytování nebo kontaktu v USA.

Formulář žádosti ESTA se skládá z otázek týkajících se osobních údajů žadatele, jako jsou jejich kontaktní údaje, cestovní pas, údaje o rodičích, nouzové kontaktní informace. Jsou zde také otázky týkající se způsobilosti, které se týkají minulosti žadatele v oblasti zdraví, kriminality, drog, zaměstnání, cestování a imigrace. Úplný seznam otázek ve formuláři žádosti naleznete na: https://usa-esta.cz/informace-esta/jaké-otázky-jsou-ve-formuláři-esta/

Žadatelé obdrží rozhodnutí o jejich žádosti ESTA do 72 hodin od podání. Většina žádostí je však zpracována již během několika minut od odeslání. Žadatelé mohou pravidelně kontrolovat stav svých žádostí ESTA a také se seznámit s různými statusy ESTA.

Ověření ESTA před odjezdem

Pokud bude vaše ESTA schválena, nebudete muset přinést výtisk nebo kopii vaší cestovní autorizace. Vaše ESTA je propojena s vaším pasem. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS) však doporučuje ponechat si výtisk své autorizace pro vlastní osobní záznamy. Vaše ESTA bude ověřena jedním ze dvou způsobů, než nastoupíte na své letadlo nebo námořní loď do Ameriky.

Letecké společnosti, provozovatelé výletních lodí a rezervační weby – Schválené ESTA mohou ověřit online letecký dopravci nebo rezervační weby. Tyto weby budou vyžadovat, abyste v rámci procesu online odbavení poskytli své schválené autorizační číslo ESTA. Pokud nemáte schválené autorizační číslo ESTA, nebudete moci provést odbavení online.

Letištní odbavení, terminály pro odbavení zavazadel nebo u brány obsluhou letu – Když přijedete na letiště nebo do přístavu, zástupci požádají o prohlídku cestovního pasu v předběžným informačním systému pro cestujících (APIS). Pokud nemáte schválenou ESTA, nebudete mít povoleno odbavení na letišti nebo při nástupu na palubu vaší lodě.

Příjezd do USA a celní odbavení

Při vstupu do USA existují dva typy celních toků. Prvním typem jsou vstupy s automatizovanou pasovou kontrolou (APC) a druhým typem jsou vstupy bez APC.

Vstupy s automatizovanou pasovou kontrolou (APC) - Na mnoha amerických vstupních bodech budou kiosky APC. Umožňují urychlené zpracování cestujících z USA, Kanady a bezvízového styku. Kiosky APC jsou samoobslužné. Cestující nasnímají své pasy v kiosku a mohou být vyzváni, aby odpověděli na dotazy týkající se formuláře 6059B celního prohlášení a ochrany hranic (CBP) týkajícího se jejich adresy v USA, příletového letu, jakož i na otázky týkající se zboží, které přivezou do USA. APC poté vygeneruje potvrzení na základě odpovědí cestovatele.

Při průchodu pasovou kontrolou mohou úředníci CBP také přezkoumat váš pas, aby ověřili vaše cestovní oprávnění, a také mohou potvrdit vaše odpovědi na formuláři prohlášení 6059B.

Vstupy bez automatizované pasové kontroly (APC) - úředník CBP prozkoumá váš pas a může se zeptat na odpovědi ve formuláři prohlášení 6059B. 

V závislosti na vašem bodu vstupu může nebo nemusí být váš pas při příjezdu do Spojených států označen razítkem. Protože je však systém CBP pro vstup a výstup spravován online, není u pasažérů vstupujících prostřednictvím programu bezvízového styku vyžadováno cestovní pasové razítko. Pokud si přejete načíst vaši historii předchozích příjezdů a odletů do a z USA, navštivte prosím: https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/home

Odlety z USA s ESTA

Cestující ESTA by měli odletět ze Spojených států do 90 dnů od svého příjezdu, protože ESTA povoluje pouze pobyty do 90 dnů. Cestování do Kanady, Mexika a přilehlých ostrovů nebo teritorií se započítává do 90denního limitu, takže cestující by si měli být vědomi omezení a naplánovat si trasu tak, aby se ujistili, že tuto dobu nepřekračují.

Pokud jste držitelem pasu země účastnící se Programu bezvízového styku a přejete si získat povolení ESTA pro turistické, obchodní, lékařské nebo tranzitní účely, začněte se žádostí nebo se podívejte na často kladené otázky a zjistěte o ESTA více

Zažádejte o ESTA