Zkontrolovat stav registrace ESTA
Novinky, informace a pomoc ESTA.

Jak si urychlit cestu do USA

Upraveno: srp 25, 2023  | Tagy: Požadavky na ESTA, Požadavky na víza do USA

Když přistáváte v USA po mezinárodním letu, je poslední věcí, kterou chcete strávit, strávit hodiny na imigračním a celním úřadě. I když jsou bezpečnost a kontrola hranic nezbytné, několik programů a strategií vám může pomoci urychlit váš mezinárodní příjezd. Níže naleznete komplexního průvodce, jak tento proces urychlit, abyste si mohli pobyt ve Spojených státech užít co nejrychleji.

Předběžné plánování: Zvolte si správný vstupní přístav

V den cesty je nejlepší dorazit na letiště včas a dávat pozor na veškerá oznámení nebo upozornění pro případ, že by došlo ke změnám, které by ovlivnily váš let. Obvykle se doporučuje dorazit dvě hodiny před odletem, i když pokud do Spojených států přilétáte z jiného místa než ze Severní Ameriky, můžete si nechat čas navíc. Chcete-li si cestu ještě více urychlit, zvažte možnost přihlášení k letu online nebo požádejte o dřívější nástup do letadla.

Hlavní letiště

Vyberte si hlavní mezinárodní letiště, jako je JFK, LAX nebo O'Hare, protože mají často více celníků a rychlejší odbavení.

Méně obsazená místa

Snažte se naplánovat přílet v době mimo dopravní špičku. Brzy ráno nebo pozdě večer ve všední dny a uprostřed dopoledne o víkendech bývá méně obsazeno.

Balení příručního zavazadla

Jedná se o tašku nebo balíček, který si vezmete do letadla. Do tohoto zavazadla není dovoleno umístit všechny předměty, proto se ujistěte, že znáte předpisy vybrané letecké společnosti. Měli byste do něj zabalit cestovní doklady, doklady totožnosti, letenky a palubní vstupenky, kreditní karty, hotovost, kartičky zdravotního a cestovního pojištění, léky a mobilní telefon s nabíječkou. V závislosti na klimatických podmínkách v letadle můžete také přibalit něco na čtení a náhradní oblečení. Pokud s sebou do letadla plánujete vzít nějaké tekutiny, musí se řídit pravidlem 3-1-1. To znamená, že každá láhev musí mít maximálně 3,4 unce, všechny se musí vejít do sáčku se zipem o objemu 1 kvarter a každý cestující nesmí mít více než jeden sáček. Některá letiště však cestujícím povolují vzít si další zavazadla, pokud jsou určena pro léky.

Balení odbaveného zavazadla

U odbavených zavazadel jste obvykle omezeni počtem zavazadel, která můžete odbavit, pokud nejste ochotni zaplatit další poplatky za zavazadla. Zabalte si efektivně, abyste snížili poplatky za odbavená zavazadla a počet zavazadel, která s sebou během cestování vezmete. Dbejte na omezení týkající se nebezpečného zboží, zejména toho, které je hořlavé nebo ohrožuje zdraví a bezpečnost osob v letadle. Pokud je to povoleno, měli byste elektroniku umístit do horní vrstvy zavazadla, aby ji mohli snadno zkontrolovat bezpečnostní pracovníci letiště.

V odbavovacím terminálu

Při příchodu na letištní odbavovací terminály je třeba mít na paměti několik věcí. Ujistěte se, že máte u sebe cestovní pas nebo cestovní doklad a také mobilní nebo vytištěnou palubní vstupenku. Při průchodu bezpečnostní kontrolou budete muset vyjmout tekutiny a elektronická zařízení a odložit je do koše u kontrolního stanoviště. Možná bude nutné sundat si boty a šperky a poslat je přes rentgen. Jakmile projdete zařízením pro bezpečnostní kontrolu, můžete si vyzvednout své věci a přesunout se k terminálu.

Před příletem: Dokumentace a autorizace

ESTA nebo vízum

Cizinci, kteří navštíví Spojené státy, potřebují ke vstupu do země nejméně 72 hodin před odletem buď americké vízum, nebo povolení ESTA. Ostatní budou potřebovat americké vízum, o které je třeba požádat v dostatečném předstihu před cestou. Pokud jste cestující s pasem země, která má nárok na bezvízový styk, měli byste zvážit podání žádosti o ESTA. ESTA je bezvízový styk, který umožňuje osobám z více než 41 zemí vstup do Spojených států za účelem turistiky nebo podnikání v délce až 90 dní na jednu návštěvu. ESTA je digitálně propojena s vaším pasem a lze ji získat online. Pokud nemáte nárok na ESTA nebo vám byla zamítnuta, budete muset požádat o americké vízum, pokud chcete Spojené státy navštívit. Pro získání amerického víza je nutné předložit digitální formulář DS-160 a žadatelé se také musí zúčastnit pohovoru na velvyslanectví nebo konzulátu v zemi svého občanství nebo pobytu.

Vyplňte požadované formuláře předem

Při mezinárodních letech do USA obdržíte formuláře celního prohlášení. Tyto formuláře před přistáním přesně vyplňte, abyste ušetřili čas.

Programy pro důvěryhodné cestovatele

Global Entry

Jedná se o zlatý standard pro zrychlené odbavení. Úspěšní žadatelé mohou za poměrně malý poplatek za podání žádosti využívat automatické kiosky k odbavení na celnici a imigračním úřadě. Global Entry zahrnuje také výhody TSA PreCheck pro vnitrostátní lety.

Mobilní pasová kontrola

Bezplatná aplikace Mobile Passport Control App, autorizovaná americkým úřadem pro cla a ochranu hranic(CBP), umožňuje občanům USA a návštěvníkům Kanady urychlit vstup do země odesláním pasových údajů a formuláře celní deklarace prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu.

NEXUS

Program NEXUS je určen pro časté cestující mezi USA a Kanadou. Poskytuje členům programu zrychlené celní a imigrační odbavení ve vstupních přístavech na severní hranici, na letištích s předběžným odbavením a na námořních ohlašovacích místech.

Technologie na pomoc

Automatizovaná pasová kontrola (APC)

KioskyAPC jsou k dispozici na mnoha amerických letištích. Tyto samoobslužné kiosky urychlují proces vstupu do země tím, že automatizují proces celní deklarace a umožňují přeskočit běžnou frontu na imigračního úředníka.

E-Gates

Některá letiště experimentují s elektronickými branami, které k potvrzení vaší totožnosti využívají biometrické údaje. Pokud jsou tyto brány k dispozici a máte na jejich použití nárok, mohou výrazně urychlit váš vstup.

Po příjezdu: Chytrá navigace

Sledujte značky a pokyny

Když cestujete do Spojených států z jiné země, musíte po příjezdu projít celní kontrolou. Je důležité mít k dispozici cestovní pas a vyplněný celní formulář, abyste mohli rychleji projít. Po odbavení můžete přejít k vyzvednutí zavazadel a vydat se do cílové destinace. Věnujte zvýšenou pozornost značkám, které vás nasměrují k různým frontám podle vašeho občanství nebo imigračního statusu. Sledování správné fronty vám může ušetřit čas.

Připravte se na pohovor a kontrolu

Před příchodem k agentovi CBP si připravte doklady a sundejte si brýle, pokud je máte. Připravenost urychlí celý proces.

Další tipy

Cestování rodin a skupin

Pokud cestujete s rodinou, ujistěte se, že všichni drží pohromadě, protože rodiny jsou obvykle odbavovány jako jeden celek.

Zdravotní potřeby

Pokud máte vy nebo někdo, s kým cestujete, zdravotní potíže, které vyžadují zvláštní péči, informujte leteckou společnost předem, abyste po příletu získali potřebnou pomoc. Pokud užíváte nějaké léky, objednejte si jich dostatek na celou cestu. Měli byste zvážit možnost vzít si další léky pro případ, že byste se při návratu do vlasti zdrželi. Léky musí být většinou v originálním balení s dostupnými údaji o předpisu, například s potvrzením od lékaře, pokud se jedná o léky, které jsou v USA kontrolovány. Zároveň je dobré zkontrolovat, zda máte aktuální očkování a zda před vstupem do Spojených států nepotřebujete další vakcíny. Světová zdravotnická organizace doporučuje následující očkování: hepatitida A, hepatitida B, spalničky, příušnice a zarděnky, dětská obrna, meningitida, Tdap, plané neštovice, pásový opar, zápal plic a chřipka. Ne všechna tato očkování jsou vyžadována pro vstup do Spojených států, ale mohou být dobrým nápadem, pokud cestujete na místo, které by vás mohlo ohrozit. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, která očkování byste měli zvážit. Pokud máte potravinová omezení nebo alergie, nezapomeňte o tom předem informovat leteckou společnost, aby pro vás připravila bezpečné potraviny a nápoje.

Před odletem z letadla použijte toaletu

Někdy mohou být fronty na imigračním a celním úřadě dlouhé a může chvíli trvat, než budete moci použít toaletu.

Občerstvení a voda

V příručním zavazadle mějte malé občerstvení a láhev vody. Nikdy nevíte, jak dlouho bude proces trvat, a mít něco k zakousnutí může čekání zpříjemnit.

Závěr

Tento článek poskytl souhrn informací pro cestovatele, kteří se chystají navštívit Spojené státy. Byla probrána řada témat týkajících se plánování trasy cesty, balení, letu a příjezdu na hranice USA. Projít americkou celní a imigrační kontrolou může být zdlouhavý proces, ale plánování dopředu a využití dostupných zdrojů jej může usnadnit a urychlit. Programy, jako je Global Entry a mobilní pasová kontrola, mohou výrazně zkrátit dobu čekání, zatímco předběžné plánování a příprava mohou zajistit, že ve frontě nezůstanete stát déle, než je nutné. Se správným přístupem můžete začít své dobrodružství v USA co nejdříve a neztrácet čas v dlouhých frontách nebo na kontrolních stanovištích.