Zkontrolovat stav registrace ESTA
Novinky, informace a pomoc ESTA.

Program bezvízového styku

Co je program bezvízového styku?

Programu bezvízového styku (VWP) se účastní 41 zemí. Program umožňuje občanům ze zúčastněných zemí cestovat do USA, cestovat v nich a projíždět jimi jako neimigranti za účelem podnikání i rekreace. Návštěvy jsou omezeny na 90 dní a není nutné získat další vízum, pokud osoba cestuje v rámci programu VWP. Osobycestující v rámci programu VWP se musí při podání žádosti o ESTA vzdát práva na přezkum nebo odvolání.

Kdy byl program bezvízového styku vytvořen?

Program bezvízového styku (VWP) byl vytvořen Kongresem USA v roce 1986. Cílem programu bylo umožnit větší počet krátkodobých turistických a obchodních cest a také snížit zátěž místních zdrojů ministerstva zahraničí USA při vyřizování žádostí o turistická víza. V průběhu let se program vyvíjel a zahrnoval více členských zemí a také více cestovních omezení. Na této stránce naleznete informace o kritériích programu VWP pro přijímání nových členských zemí, historii členství, výhledech budoucího členství a také přehled ESTA, elektronického cestovního povolení, které umožňuje občanům zemí programu VWP navštívit USA bez víza.

Co opravňuje potenciální zemi k přistoupení k programu bezvízového styku?

  • Země, které lze považovat za suverénní stát
  • země s vysokým indexem lidského rozvoje (HDI)
  • Země, které sdílejí se Spojenými státy bezpečnostní údaje
  • Země, které jsou považovány za země s vysokými příjmy.
  • Země s nízkou mírou podvodů s pasy a země, které sledují ztracené nebo odcizené pasy.
  • Země s přísnými požadavky na zabezpečení pasů pomocí biometrických elektronických pasů.
  • Země s nízkým počtem občanů, kteří překročili dobu platnosti víza, a s nízkým počtem osob porušujících imigrační zákony.
  • Země s nízkým počtem odmítnutých neimigračních víz, konkrétně pod 3 %, jak je uvedeno v § 217 písm. c) odst. 2 písm. a).
  • Země, které zřídily důvěryhodné organizace zaměřené na boj proti terorismu, vymáhání práva, kontrolu hranic a další organizace zaměřené na bezpečnost, které se snaží omezit domácí kriminalitu a terorismus.

Země, které se v současné době účastní programu bezvízového styku

Země nebo země Datum přijetí do programu bezvízového styku
Spojené království, Japonsko 1988
Francie, Itálie, Nizozemsko, Švédsko, Švýcarsko, Západní Německo (později Německo v roce 1990) 1989
Andorra, Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Island, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Monako, Nový Zéland, Norsko, San Marino, Španělsko 1991
Brunej 1993
Irsko 1995
Austrálie 1996
Slovinsko 1997
Portugalsko, Singapur 1999
Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Slovensko, Jižní Korea 2008
Řecko 2010
Tchaj-wan 2012
Chile 2014
Polsko 2019
Chorvatsko 2021
Izrael 2023

Země vyřazené z programu bezvízového styku

Země Datum přijetí do programu bezvízového styku Datum vyřazení z programu VWP
Argentina 1996 2002
Uruguay 1999 2003

Země, které jsou prověřovány pro vstup do programu bezvízového styku

Země
Argentina, Brazílie, Bulharsko, Kypr, Rumunsko, Turecko, Uruguay

Co opravňuje žadatele ke vstupu do USA v rámci programu bezvízového styku?

O vstup v rámci programu bezvízového styku může požádat každá osoba, která je občanem nebo státním příslušníkem některé ze zúčastněných zemí. Níže je uveden seznam faktorů, které určují způsobilost cestujícího:

 • Vstupujete do USA jako neimigrant, a to na dobu nejvýše 90 dnů za účelem podnikání nebo rekreace.
 • Jste držitelem platného pasu VWP vydaného zúčastněnou zemí.
 • Nepředstavujete potenciální hrozbu pro blaho, zdraví nebo bezpečnost Spojených států nebo jejich občanů.
 • Jste držitelem zpáteční nebo další letenky do místa určení mimo Spojené státy. Cestující by měl mít v plánu vrátit se domů a jeho cesta by neměla končit v místě poblíž USA nebo sousedních ostrovů. Pokud je však cestující obyvatelem některé z těchto oblastí, je to přípustné.
 • Je možné poskytnout osobní údaje a důkazy, které vás osobně identifikují jako cestujícího způsobilého k programu VWP, například cestovní pas, otisky prstů a zobrazení obličeje.
 • Splnili jste všechny požadavky všech předchozích přijetí v rámci programu VWP.
 • Vzdáváte se jakýchkoli práv na přezkum nebo odvolání proti rozhodnutí o vaší žádosti ESTA.
 • Konečné rozhodnutí učiní úředník Celní a pohraniční ochrany USA (CBP) v místě vstupu.

Co musí občané zemí programu VWP udělat při návštěvě USA?

Občané zemí programu VWP potřebují ke krátkodobé turistické, obchodní, tranzitní nebo zdravotní návštěvě Spojených států schválenou kartu ESTA neboli elektronický systém pro cestovní povolení. Systém ESTA byl vytvořen za účelem elektronického vyřizování žádostí o cestovní povolení online pro občany zemí programu VWP. Podáním online žádosti může Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA (DHS) provést předběžnou kontrolu cestujících na základě seznamu teroristů a seznamu osob, které nesmí létat, zatímco je žádost v systému stále aktivní. Cestovatelé budou muset splnit všechny nezbytné požadavky ESTA, aby bylo zajištěno, že jejich žádost bude schválena.

Kdy bych se měl/a pro cestu do USA rozhodnout spíše pro vízum?

 • Pokud váš pobyt v USA přesáhne 90 dní a nesplňuje požadavky pro vstup do USA v rámci programu VWP v tom smyslu, že vaše návštěva není určena ke krátkodobé rekreaci nebo podnikání.
 • Pokud váš letecký dopravce, kterého využíváte k cestě do USA, není přidružen k programu VWP.
 • Pokud máte silný pocit, že nesplňujete podmínky pro vstup do USA v rámci programu VWP, což přímo vyplývá z § 212 písm. a) zákona o přistěhovalectví a státní příslušnosti.

Existují nevýhody využití programu VWP?

Vzhledem k tomu, že se v rámci programu VWP vzdáváte práva na přezkum a odvolání, je třeba vzít na vědomí následující podmínky:

 • Nemáte právo se odvolat proti rozhodnutí o přípustnosti, pokud vám byl vstup do USA odepřen. To znamená, že byste mohli vycestovat do USA, a přesto by vám nebyl povolen vstup, ale neměli byste právo napadnout zamítnutí přijetí.
 • Pokud porušíte podmínky cestování v rámci programu bezvízového styku, nemáte právo na přezkoumání nebo odvolání proti vyhoštění ze Spojených států. To neplatí pro ty, kteří vstoupili do USA jako žadatelé o azyl.

Jakmile vám byl povolen vstup do USA v rámci programu bezvízového styku, váš status osoby, která není imigrantem, je nezměnitelný.

Co když mi úředník CBP nepovolí vstup do USA v rámci programu bezvízového styku?

Pokud vám úředník CBP zamítne vstup do USA, budete se muset vrátit do své domovské země nebo do třetí země, pokud máte zpáteční letenku do cílové destinace.

Je povolení ESTA stejné jako elektronické vízum?

Ne, liší se, protože vízové požadavky pro víza B1 a B2 vyžadují pohovor na americkém velvyslanectví nebo konzulátu v zemi občanství nebo pobytu žadatele. ESTA nevyžaduje před cestou tolik informací, zatímco žádost o vízum vyžaduje více osobních údajů, cestovní historii, otázky týkající se minulosti a bezpečnosti a také informace o cestovních plánech žadatele. Na účastníky programu bezvízového styku se tyto otázky při žádosti o cestovní povolení nevztahují.

Důležité informace o programu ESTA

 • ESTA není vízum, jedná se o bezvízový styk.
 • ESTA je vyžadováno, pokud přilétáte pozemní, leteckou nebo výletní lodí.
 • Schválená ESTA nezaručuje přijetí, protože po udělení ESTA probíhají průběžné kontroly přípustnosti žadatele.
 • Žádat mohou pouze držitelé pasů způsobilých zemí.
 • ESTA lze využít pro turistické, obchodní, tranzitní, zdravotní a jiné účely po dobu 90 dnů. ESTA umožňuje cestujícím podnikat a provozovat turistiku bez nutnosti žádat o vízum. ESTA je platná pro vstup do všech 50 států USA a také do amerických teritorií, jako je Portoriko a Americké Panenské ostrovy v Karibiku.
 • Cestovatelé, kteří chtějí požádat o ESTA, by se měli snažit podat žádost online 72 hodin před odjezdem do USA. Cestovatel musí mít ESTA před nástupem do vozidla, letadla nebo námořního plavidla do Spojených států.
 • Po schválení je ESTA platná po dobu dvou let nebo do data vypršení platnosti pasu, podle toho, co nastane dříve.
 • Žadatelé, kterým bylo povolení ESTA zamítnuto, mohou přesto požádat o turistické vízum B2 nebo obchodní vízum B1 pro návštěvu Spojených států.
 • O povolení ESTA musí požádat děti a kojenci a jejich žádost o povolení ESTA musí být schválena, aby mohli cestovat do Spojených států.
 • Osoby, které cestovaly do Íránu, Iráku, Libye, Severní Koreje, Somálska, Súdánu, Sýrie nebo Jemenu 1. března 2011 nebo později, nebo osoby, které jsou současnými nebo dřívějšími dvojími občany Íránu, Iráku, Severní Koreje, Súdánu nebo Sýrie, již nemusí mít nárok na ESTA a měly by zvážit podání žádosti o vízum k návštěvě USA, pokud jim bude ESTA zamítnuta.

Další informace o požadavcích na žadatele o ESTA naleznete na následující stránce: Požadavky ESTA

Odkazy:

[1] "Program bezvízového styku". Ministerstvo zahraničních věcí USA. Převzato 2017-05-16. https://travel.state.gov/content/visas/en/visit/visa-waiver-program.html

[2] "TRAVEL ADVISORY; dohoda umožňuje cesty do Japonska bez víz". The New York Times. 30. října 1988. Staženo 2017-05-16. https://www.nytimes.com/1988/10/30/travel/travel-advisory-accord-allows-trips-to-japan-without-a-visa.html

[3] "Generální účetní úřad Spojených států amerických: Důsledky zrušení bezvízového programu" (PDF). Staženo 2017-05-16. http://www.gao.gov/new.items/d0338.pdf

[4] "Program bezvízového styku". Americanlaw.com. Staženo 2017-05-16. http://www.americanlaw.com/vwpp.html